Close
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
جستجو

بررسی و کنترل روزها و ساعات کاری کارمندان و کارکنان یک مجموعه و دستگاه حضور و غیاب از جمله مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل است. عواملی که هر مدیر و مسئولی توجه بسیار زیادی به آن دارد. حضور و غیاب کارکنان و کارمندان از گذشته تاکنون یکی از مباحث بسیار مهم برای فروشگاه‌ها و سازمان‌ها است. فرآیند حضور و غیاب نیز مانند سایر فرآیندها و امور، از گذشته تاکنون، دست‌خوش تغییرات بسیار زیادی قرار گرفته است. سیستم‌ها و دستگاه‌های حضور و غیاب یکی از مهم‌ترین تجهیزات فروشگاهی هستند که اهمیت بسیار بالایی در راندمان کاری دارند. برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف دستگاه‌های حضور و غیاب و نحوه عملکرد آن‌ها در این مقاله از تیک حساب با ما همراه باشید.

دستگاه حضور و غیاب چیست؟

در گذشته بسیاری از سازمان‌ها برای بررسی و کنترل ساعات ورود و خروج کارکنان خود، به صورت دستی آن‌ها را ثبت می‌کردند. آنگاه در آخر ماه نیز بر حسب آن، حقوق ماهانه کارکنان را پرداخت می‌کردند. دستگاه‌های حضور و غیاب نسل پیشرفته‌ای از دستگاه‌ها هستند که طی سال‌های اخیر مورد استفاده بسیاری از فروشگاه‌ها و سازمان‌ها قرار می‌گیرند. دستگاه حضور و غیاب وسیله‌ای برای ثبت ورود و خروج کارکنان و محاسبه ساعات کاری آن‌ها است. با استفاده از نرم‌افزاری که به این دستگاه متصل است، حقوق و مزایای کارکنان نیز به راحتی حساب شده و پرداخت می‌شود.

انواع دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه‌های حضور و غیاب بر اساس روش‌های مختلف ثبت ورود و خروج، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. استفاده از کارت هوشمند، استفاده از اثرانگشت و استفاده از تشخیص چهره از جمله مهم‌ترین روش‌های ثبت ورود و خروج کارمندان است که در ادامه مطلب به توضیح هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

·         دستگاه کارت هوشمند

استفاده از کارت هوشمند یکی از روش‌های بسیار آسان برای ثبت ورود و خروج کارکنان یک مجموعه است. البته در بسیاری از مجموعه‌ها با استفاده از کارت هوشمند، کارکنان می‌توانند برخی از درهای امنیتی و حتی برخی از گاوصندوق‌ها را نیز باز کنند. امروزه کارت‌های هوشمند جایگاه ویژه‌ای در زندگی بشری دارد. برخی از ویژگی‌های مهم، مانند حمل آسان و سبک آن‌ها باعث شده تا بسیاری از افراد، دستگاه‌های حضور و غیاب کارتی را برای مجموعه خود برگزینند.

مزیت‌های این دستگاه

 1. قیمت ارزان دستگاه حضور و غیاب کارت هوشمند
 2. سازگاری با محیط‌های کارگاهی و اداری
 3. امکان استفاده بسیار آسان
 4. سرعت بالا در ثبت ورود و خروج کارکنان 

معایب استفاده از کارت هوشمند

 1. امکان سوءاستفاده از کارت
 2. گم شدن و مفقود شدن کارت
 3. هزینه اضافی برای صدور کارت پرسنل
 4. وابستگی تردد افراد به کارت هوشمند

·         دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی

دستگاه‌های حضور و غیابی که بر اساس اثرانگشت کارکنان یک مجموعه کار می‌کنند، امروزه بسیار پرطرفدار بوده و در بسیاری از ادارات و سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوع دستگاه‌ها، کارکنان در زمان‌های ورود و خروج خود، با قرار دادن انگشت خود روی جایگاه مخصوص تعبیه شده، ساعات ورود و خروج خود را ثبت می‌کنند. این نوع دستگاه حضور و غیاب به دو صورت نواری و خازنی موجود است. این دستگاه‌ها با ثبت اثرانگشت فرد برای اولین بار در سیستم، دفعات بعدی نیز با شناسایی و مطابقت آن با اثر انگشت فرد، همه‌روزه ساعات ورود و وخروج کارکنان را ثبت می‌کند.

دستگاه‌هایی که اثر انگشت افراد را بر اساس روش‌های نوری ثبت می‌کنند، پرکاربردتر از سایر دستگاه‌های حضور و غیاب هستند.  در این شیوه، نور از سوی دستگاه به انگشت فرد تابانده می‌شود. سپس یک دوربین، پرتوهای انگشت را دریافت کرده و از روی آن‌ها یک عکس سیاه و سفید می‌سازد. این عکس ویژگی‌های اثرانگشت را نشان می‌دهد.

جلوگیری از هرگونه تقلب و سوءاستفاده احتمالی در ثبت ورود و خروج از مزایای آن است. وابسته نبودن به کارت از جمله مزیت‌های دیگر استفاده از اثرانگشت در ثبت ورود و خروج کارمندان است. سرعت بسیار پایین تشخیص اثرانگشت، احتمال انتقال بیماری از طریق اثرانگشت بین کارکنان مجموعه نیز از جمله معایب این روش می‌باشد.

·         دستگاه تشخیص چهره

ثبت ورود و خروج کارکنان بر اساس تشخیص چهره، یکی از روش‌های بسیار مهم، کاربردی و آسان حضور و غیاب است. در این نوع از حضور و غیاب، دستگاه با استفاده از سیستم بیومتریک، چهره فرد موردنظر را تشخیص می‌دهند. آنگاه زمان ورود و خروج آن فرد را در سیستم ثبت می‌کند. در این نوع از دستگاه حضور و غیاب، دستگاه با شناسایی چشم‌ها و سایر اعضای چهره فرد، افراد را شناسایی می‌کند. یکی از مزیت‌های بسیار مهم و جالب این نوع از دستگاه‌های حضور و غیاب، امنیت بسیار بالا و بهداشتی بودن آن است.

مهم‌ترین ویژگی‌های استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

 1. جلوگیری از هر نوع تقلب و سوء استفاده در ثبت ورود و خروج کارکنان
 2. جلوگیری از انتقال هر نوع ویروس تماسی

معایب دستگاه‌های حضور و غیاب بر اساس تشخیص چهره

 1. قیمت بسیار بالای این نوع دستگاه حضور و غیاب
 2. سرعت بسیار پایین تشخیص چهره
 3. دارا بودن حافظه کمتر این دستگاه نسبت به دستگاه‌های دیگر
 4. همچنین احتمال ایجاد اختلال در تشخیص چهره هنگام تنظیم نبودن نور محیط اطراف
3 موارد در گرید 4 موارد در گرید لیست

دستگاه حضور غیاب مدل UF100

به علت نوسانات بازار و اطلاع از قیمت دقیق محصولات لطفا با ما تماس بگیرید. _صفحه نمایش رنگی _دوربین داخلی _پورت اتصال USB _قابلیت ثبت 2000 اثرانگشت _قابلیت ثبت 2000 کارت _قابلیت ثبت 1500 تشخیص چهره
0 تومان

دستگاه حضور و غیاب مدل F70

_دارای صفحه نمایش رنگی  _قابلیت ثبت 1000 اثرانگشت _قابلیت ثبت 1000 کارت _پورت اتصال USB و شبکه
0 تومان

دستگاه حضور و غیاب مدل T-323

به علت نوسانات بازار و اطلاع از قیمت دقیق محصولات لطفا با ما تماس بگیرید. _صفحه نمایش رنگی _پورت اتصال USB و سیم LAN _قابلیت ثبت 3000 عدد اثر انگشت _قابلیت ثبت 10000 عدد رکورد _دارای باطری بک آپ
0 تومان

دستگاه حضور و غیاب مدل WL20

به علت نوسانات بازار و اطلاع از قیمت دقیق محصولات لطفا با ما تماس بگیرید. _صفحه نمایش رنگی _دارای سنسور ضد خش _پورت اتصال USB و WIFI _قابلیت ثبت 1000 اثرانگشت  _قابلیت ثبت 50000 ثبت رکورد
0 تومان

دستگاه حضور و غیاب مدل WL50

_صفحه نمایش رنگی _پورت اتصال USB و WIFI _قابلیت ثبت 1000 عدد اثرانگشت _قابلیت ثبت 50000 عدد رکورد
0 تومان

دستگاه حضور وغیاب مدل T-304

_صفحه نمایش رنگی _پورت اتصال به سیم LAN و USB _قابلیت ثبت 600 کف دست  _قابلیت ثبت 3000عدد اثرانگشت _قابلیت ثبت 100000 عدد رکورد _دارای باطری بک آپ
0 تومان